מאמרים:
תחומי עיסוק:

פיטורים שלא כדין

פיטורים שלא כדין


כל עובד אשר עומד בפני פיטורים זכאי לקבל הזדמנות לומר את דברו ולנסות לשכנע את המעסיק שלא לפטר אותו. זה במסגרת מה שנקרא "הליך שימוע", הליך זה איננו נמצא בספר החוקים הישראלי אך הוא מוגדר כנורמה שנוצרה בשנות האלפיים בעקבות פסיקה של בית דין לענייני עבודה. 

כידוע, עד שנקבע שיש לבצע הליך שימוע, היה חייב המעסיק לתת לעובד הודעה מראש על החלטתו לפטר אותו. מועד ההודעה נקבע על פי משך זמן התקופה שהעובד עבד בעסק למרות שעל פי רוב, היה מדובר בהודעה של שבועיים עד חודש מראש. 

פיטורים שלא כדין, מוגדרים כפיטורים שנעשים ללא הודעה מראש, פיטורים ללא שימוע וכן ללא פיצויי פיטורים. מדובר על מצבי קיצון בהם המעסיק מחליט לפטר את העובד שלו מהיום להיום ולא לשלם לו את מה שמגיע לו, קרי פיצויים, דמי הבראה, ימי חופשה וכדומה. הסיבות שהחוק מחייב את המעסיק לשלם לעובד את כל זה הן, ראשית, כי זה מה שמגיע לעובד על פי תנאי העבודה, שנית, בשביל לתת לעובד הזדמנות להסתגל למצבו החדש. הרי אם המעסיק יחליט ללכת על המסלול של פיטורים שלא כדין, הרי העובד ימצא את עצמו ללא עבודה, ללא שכר, וללא אפשרות לכלכל את עצמו ואת בני משפחתו. 

עובד אשר מוצא את עצמו בהליך של פיטורים שלא כדין, הרי שאף על פי שהוא מפוטר יש לו זכויות, והוא יכול להגיש תביעה כנגד המעסיק. ראשית, הוא יכול להגיש תביעה על כך שבוצע הליך פיטורים ללא שימוע, מה שאומר שנמנעה ממנו האפשרות להסביר את מעשיו ולנסות לשכנע את המעסיק מדוע לא לפטר אותו, שנית, בהליך שכזה, במידה ונמנעו ממנו פיצויי פיטורים או כל דבר אחר שמגיע לו. עובד יכול להגיש תביעה כנגד המעסיק לבית הדין לענייני עבודה ולדרוש ממנו את מה שמגיע לו. 

לשם כך, עליו לשכור את שירותיו של משרד עורכי דין אשר מתמחה בדיני עבודה. המשרד יבדוק את הליך הפיטורים ויבחן האם אכן מדובר בהליך פיטורין שלא כדין, החל מהשלב בו נמסר לעובד שהוא מפוטר, המשך בשלב בו ניתנה או לא ניתנה לעובד אפשרות לערער על כך וכלה בכל מה שקשור לפיצויים ותשלום החובות השונות לעובד. 

פיטורים שלא כדין, הם שפוגע בזכויות הבסיסיות של כל עובד, גם אם מדובר בעובד גרוע או עובד שסרח. לכן חשוב מאוד שהמעסיקים לא יבחרו באופציה זו ואם כן, חשוב שהעובדים יערערו על כך. 
 

אצלנו במשרד נתן ראט ושות, תוכלו לקבל את כל המידע הנדרש על הליך פיטורים שלא כדין וכיצד אפשר להתמודד עם מצב שכזה. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום ולקבל מאיתנו את כל המידעע הרלוונטי בנושא. פנו אלינו עוד היום ונטפל בעניינכם. 
 
 

נתן, ראט ושות' - משרד עורכי דין   |   שד' שאול המלך 35 ת.ד 18280 תל אביב 6118201   |   072-33-80-566


נשמח לעמוד לשירותכם: